Gezamenlijke aanpak nodig om personeelstekorten te voorkomen - advies Zorginnovatieplatform
07-12-09
In 2025 dreigt er een tekort van 450.000 zorgwerknemers. Dit komt door een groeiende vraag naar zorg en een afname van het aantal arbeidskrachten. De goede Nederlandse zorg moet behouden blijven. Daarom is er volgens het Zorginnovatieplatform nu al actie nodig met alle betrokken partijen.
Minister Klink en staatssecretaris Bussemaker (VWS) hebben van het Zorginnovatieplatform (ZIP) het advies “Zorg voor mensen, mensen voor de zorg” ontvangen over het arbeidsmarktbeleid voor de zorg voor de komende 15 jaar.
Het Zorginnovatieplatform adviseert een breed pakket van maatregelen. Loonsverhogingen bieden geen soelaas. De uitdaging is te groot en te complex voor een enkel wondermiddel, maar de 18 aanbevelingen van het advies brengen de oplossing stap voor stap dichterbij. De maatregelen richten zich op vier aspecten die tezamen het personeel binden, boeien en zo efficiënt mogelijk inzetten. Ten eerste kan de zorgsector haar aandeel op de arbeidsmarkt vergroten als de werving zich nadrukkelijker richt op groepen die momenteel ondervertegenwoordigd zijn in de zorg. Daarnaast is het van belang om met arbeidsvoorwaarden nog beter in te spelen op de veranderende behoeften van werknemers. Hiertoe helpt ook het derde aspect, een meer op het individu toegesneden arbeidsorganisatie. Tot slot is het cruciaal dat mensen hun leven lang blijven leren.
Minister Klink heeft bij het in ontvangst nemen van het advies aangegeven dat het kabinet begin 2010 komt met een reactie op het advies. Daarvoor riep hij alle betrokkenen op zélf hun reactie op het advies te geven, op www.zorginnovatieplatform.nl. Het ZIP biedt deze reacties begin januari 2010 aan het kabinet aan.
Download hier het advies “Zorg voor mensen, mensen voor de zorg”.
Bron: zorginnovatieplatform

